W dniu 22 kwietnia o godzinie 8 rano rozpoczęło się całodzienne szkolenie klasy mundurowej. Pierwszym punktem programu były zajęcia na strzelnicy w Ropczycach. Młodzież uczestniczyła w szkoleniu z budowy broni, zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się bronią, zasad i warunków strzelania oraz warunków bezpieczeństwa na strzelnicy.
Uczniowie pod nadzorem kierownika strzelania doskonalili swoje umiejętności z zakresu strzelania z różnych rodzajów broni: pistoletu Glock, karabinku SAR – 80 oraz karabinku sportowego kbks. Dla chętnych była również możliwość oddania strzałów z AK – 47, MP – 15 i strzelby.
Najlepszymi strzelcami z karabinka kbks zostali:
Kbks 1.Wiktor Kudra i Gabriela Kitrys 77 pkt.
- Konrad Dobrzański i Kamila Pietruszewska 75 pkt.
SAR – 80 1.Oliwia Dudek 28 pkt.
2.Adrian Jemioło i Magdalena Petryk 27 pkt.
Glock 1. Ćwik Michał 37 pkt.
- Konrad Dobrzański i Magdalena Petryk 33 pkt.
Wszystkim zwycięzcą gratulujemy wyników.
SZKOLENIE SAPERSKIE – ĆWICZENIA PRAKTYCZNE
Popołudniu rozpoczęliśmy szkolenie edukacyjne nt.: Materiałów wybuchowych i niebezpiecznych. Zajęcia inżynieryjno – saperskie przygotowała dla nas firma De – Mont z Dębicy. Saperzy Pan Michał Glijer i Andrzej Pociask zapoznali kadetów z zasadą działania wykrywaczy metali, wyznaczyli dla nas obszary poszukiwań oraz przeprowadzili ćwiczenia praktyczne z zaprezentowanym sprzętem. Zajęcia były niezwykle ciekawe uczniowie z zapałem poszukiwali przygotowanych materiałów oraz pytali o szczegóły dotyczące pracy sapera w terenie. Bardzo dziękujemy za niezwykle emocjonujące zajęcia. Może niektórzy z naszych uczniów zostaną kiedyś saperami i będą kontynuowali tą niezwykle odpowiedzialną i niebezpieczną pracę.
NOCNE ĆWICZENIA WOJSKOWE
Ostatnim punktem szkolenia były wieczorne i nocne ćwiczenia przygotowane przez żołnierzy 33 blp z Dębicy. Młodzież ćwiczyła w dwóch grupach pod opieką instruktorów.
I punkt szkolenia: ĆWICZENIA PRAKTYCZNE Z MAPĄ I KOMPASEM.
Zajęcia miały na celu przypomnienie i wiadomości dotyczących nawigacji w terenie. Kadeci wyznaczali azymuty, odnajdywali współrzędne na mapie, obliczali odległości, wyznaczali trasy oraz tworzyli tabele nawigacyjne.
II Punkt szkolenia: POSTAWY STRZELECKIE I PRZEMIESZCZANIE SIĘ ODDZIAŁÓW.
Żołnierze rozdali uczniom broń ćwiczebną która miała być wykorzystywana podczas nocnych ćwiczeń. Podczas szkolenia przeprowadzono następujące zajęcia:
- Przyjmowanie postaw strzeleckich.
- Postawa strzelecka wysoka i niska – ćwiczenia praktyczne.
- Sposoby przemieszczania się oddziałów. – ćwiczenia praktyczne
- Przemieszczanie się oddziału tworzenie bezpiecznego punktu oporu – ćwiczenia praktyczne.
Na zakończenie ppor. Adam Szela przystąpił do podsumowania i omówienia ćwiczeń przeprowadzonych w nocy. Wszystkie zadania były niezwykle ciekawe, młodzież bardzo uważnie wykonywała polecenia prowadzących. Zmęczenie i wielogodzinne zajęcia pokazały, iż niektóre czynności powinny być powtarzane, aby stały się nawykiem. Ćwiczenia szczególnie nocne zrobiły duże wrażenie wszyscy starali się wykonywać je na 100 % swoich możliwości. Żołnierze wykazali się dużą życzliwością, świetnym podejściem i dużą cierpliwością w przekazywaniu wiedzy. Ćwiczenia praktyczne wzbudzały bardzo wiele emocji. Młodzież będzie długo wspominać tę niezapomnianą noc.
Zajęcia przygotowała Justyna Szerszeń
Dodaj komentarz